środa, 30 stycznia 2013

The Pianist

"Pianista" To film, który oglądałam z moją klasą przez cały ostatni tydzień na polskim :) Bardzo mnie zaciekawił :)
Film „Pianista” Romana Polańskiego, przedstawia wspomnienia Władysława Szpilmana. W roli głównej zagrał znakomicie Adrien Brody. Zaprzyjaźnia się z niemieckim oficerem, którego też fascynowała sztuka. Wybitny polski pianista żydowskiego pochodzenia w warszawskim getcie. Pokazano bardzo realistycznie okrutny los Żydów i ostateczną wywózkę do obozów zagłady. Władysławowi udaje się uciec z getta i ukrywa się w ruinach miasta Warszawy. Ukrywał się też w mieszkaniu, gdzie stało pianino, na którym nie mógł grać, by nikt go nie namierzył.
Dodatkowo w nakręceniu tak dobrego filmu pomógł reżyserowi fakt, że jako młody chłopak sam uciekł z krakowskiego getta, przeżył też bombardowanie Warszawy w 1939roku.
Bardzo realistycznie przedstawiona sceneria, zburzona Warszawa, gruzy, pojazdy, sklepy i idącego wśród tych ruin Szpilmana. Aż podziw bierze jak udało się Polakom odbudować potem Warszawę (w serialu „Dom” z odcinka na odcinek widać życie w powojennej Polsce i odbudowa Warszawy).
Cały ten klimat jest dodatkowo podtrzymany poprzez klimatyczną muzykę idealnie wkomponowaną w tragizm sytuacji. Tą niesamowitą muzykę skomponował nie kto inny jak sam Wojciech Kilar. Muzyka jest jakby złagodzeniem drastycznych scen tamtych dni.


Nie wyobrażam sobie życia w czasach, kiedy każdy oddech, każde słowo, i myśl mogły być powodem żeby zostać zabitym .. Idziesz ulicą nie, nie możesz chodnikiem.. To naprawdę straszne ;c


Będzie tego mojego rozczulania się :)

 Do następnej notki! ;*

6 komentarzy:

 1. zapowiada się fajnie, muszę kiedyś obejrzeć. nie przepadam za tego typu filmami, ale zaciekawiła mnie fabuła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, współczuję ludziom którzy musieli żyć podczas wojny ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Taak, kiedys były takie czasy, wychiodzisz z domu i dostajesz kulką w łeb ._.
  Wpadnij na nową notkę ;-))

  OdpowiedzUsuń
 4. oglądałam ten film chyba ze 3 razy, polecam każdemu :)

  OdpowiedzUsuń

-Odwdzięczam się za komentarze w wolnej chwili;
-Spam nie będzie akceptowany;
-Zajrzę do ciebie na pewno - jeśli mi się spodoba to zaobserwuję;
-Dziękuję za komentarz i zapraszam do przeglądania innych postów♥